Arslan Ankara’da Konuştu: Aliya’dan Gençlere Mesajlar

Dr. Osman ARSLAN Konferansta Bosna Savaşı’nı ve Bosna Halkının Çektiği Acıları Temsil Eden Mavi Kelebek Broşunu Takmıştı

Bosna Savaşı’nı ve halkın çektiği acıları temsil eden “mavi kelebek” sembolü konferans boyunca Osman ARSLAN’ın yakasındaydı. “Mavi kelebek” sembolünün anlamını ve önemini Osman ARSLAN gençlere şöyle anlattı:

“Mavi kelebek Bosna Savaşı’nın ve Bosna halkının çektiği acıların simgesi hâline gelmiştir. Bunun sebebini ise şöyle anlatalım: Mavi kelebekler, mezarlarda açan ölüm çiçekleri ile beslenen, kanatları mavi renkli kelebek türüdür. Sırplar, savaş boyunca toplu katliamlar düzenlemiş ve Boşnak cesetlerini kimsenin bulmaması için derin mezarlar kazmışlardır. 2007 yılında Bosna-Hersek’in Sırbistan’a karşı 2007 yılında Bosna-Hersek’in Sırbistan’a karşı açtığı soykırım davası için toplanan Uluslararası Adalet Divanı Sırbistan’ın bir soykırım yaptığına ilişkin bir kanıt olmadığına karar kılmıştır. Bu karardan sonra Bosna devleti toplu mezarların bulunması için bir komisyon kurmuştur. Bir yıl sonra bazı bölgelerin jeolojik yapılarının değişmiş ve mavi kelebekler belirli bölgelerde yaygınlaşmış olması komisyonun ilgisini çekmiştir. Mavi kelebeklerin olduğu bölgelerde kazı çalışmaları yapılmış ve Bosna Savaşı’na ait 300 adet toplu mezarlar bulunmuştur. Bu olay sonrasında ise mavi kelebek Bosna halkı için ölümsüz bir sembol olmuştur.”

Dr. Osman ARSLAN: “Aliya, milliyetçi değil millî idi.”

Konferansta Dr. Osman ARSLAN Aliya’nın mücadeleyle geçen yaşamından, liderliğinden ve fikirlerinden uzun uzun bahsetti. Milliyetçilik kavramı konusunda şu cümleleri kurdu:

“Aliya, millî devlet anlayışını besleyen düşünceleri uzun uzun sorgulamıştır. Milliyetçi saldırganlıklardan hayatı boyunca çok çekmiş olan Aliya, millî olmakla milliyetçi olmayı birbirinden ayırmıştır. Aliya’ya göre ‘millî olmak, önce halkını ve ülkesini düşünmektir. Milliyetçilik ise azınlığı görmezden gelen, devleti öncelerken bireyi ezen baskıcı bir anlayıştır. Millî duygu onur ve merhamet taşır, milliyetçilik mağrurluk ve şiddet taşır. Millî duygu hoş görülüdür, milliyetçilik tahammülsüzdür. Millî duygu seçicidir, milliyetçilik toptancıdır.’. Bu düşünceleriyle Aliya, İslami değerlere, Müslüman kardeşliğine zarar vermeyen millîlik kavramını destekliyordu.”

“Aliya’nın İslam Anlayışına Göre Bilim İslam ile Mümkündür.”

Dr. Osman ARSLAN konferansın ilerleyen zamanlarında İslam ve bilim konusunda şunları söyledi:

“Bilim ve İslam birbirini reddeden ve birbirine zıt kavramlar değildir. Bilakis bilim, ancak İslam ile mümkündür. Kur’an’daki her ayet bilimi, bilimdeki her kaide İslam’ı destekler. Aliya da tam olarak bu bilinçle bilimin İslam ile mümkün olacağını söylemiştir.”

 “Bilge Aliya”ya Gençlerden Büyük İlgi

Konferans boyunca gençlerden Aliya’ya karşı ilgi çok büyüktü. Program sonunda konuşmacıya çeşitli sorular yöneltildi.

Dr. Osman ARSLAN Konferans Bitiminde Gençlere “Bilge Aliya” Kitabını İmzaladı

Konferansın devamında Dr. Osman ARSLAN ile gençlerin muhabbeti ilerledi.  Osman ARSLAN lise, üniversite yıllarından ve gençliğinden anılar anlattı. Böylece samimi bir muhabbet ortamı oluştu. Gelen gençlerin tümü hem halkının lideri Aliya’yı tanıdı hem de iyi vakit geçirdi.

Konferans bitiminde Dr. Osman ARSLAN yazmış olduğu “Bilge Aliya” kitabını gençler için imzaladı. “Bilge Aliya” kitabını okuyup bitirdikten sonra gençlerle bir kitap sohbeti yapılacağı haberi de gençleri memnun etti.

http://anahaberyorum.com/info.aspx?ID=46637&fbclid=IwAR06m1_HC1Iq-85Nm0ifS5EDOWPHuXwR-FKhhjLP3R-ZbU72l19SZMCSa8M

 

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.6Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217355

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?