Gönlünüz Bayram Yeri Olsun

Kutlu Bayramlar Olsun

 

Ramazan Bayramını idrak ediyoruz.

Bayramı, insanoğluna armağan ederken İslam Dini bu bayrama Fıtır Bayramı adını vermiş. Fıtır, oruç açma demektir. Oruç açma bayramıdır yani yaşadığımız. Demek ki bu bayram oruç tutanlara bir iltifattır, kutlamadır, ödüldür.

Fitre, sağlıklı bir şekilde Ramazan Ayı’nın sonuna eren Müslümanlar için bir bakıma oruçla tazelenen sağlığın bir sadakası olarak verilen paraya ya da erzaktan paya deniyor. Fitre, sağlığın bir bedeli olarak yoksullara bayram namazı öncesinde verilir. Fitre, baş vergisidir. Boyun borcudur ve dayanışma demektir fitre.

Ve, bir hanede bulunan can taşıyan her fert için gereklidir bu ödeme. Yoksul kalmayacaktır bu ödemeden yararlanmayan. Topyekün, tüm toplumu kuşatan bir ekonomik ve sosyal dayanışma gerçekleşmiş olur böylece.

Eskiden, Kadir Bayramı da denirmiş. Hani, Kadir gecesindeki büyük ödülün kutlamasını öne çıkartanların tercihi ile…

Halkımız bu bayrama yaygın olarak Ramazan Bayramı der. Oruç bayramı anlamında… Dikkat ediyor muyuz; Fıtır(oruç açma) Bayramı olan gerçek anlamına nasıl da denk düşürerek adlandırıyor milletimiz?

Şeker Bayramı adını da ikram edilen şeker ve bu şekerle bayramın sevdirildiği çocukları bu kültürün bir parçası yapma amacıyla neredeyse 150 yıldır söyler bu millet. Ramazan ve Fıtır esprisinden uzaklaştırmak ve özünden koparmak için Şeker Bayramı denilmesi, kötü niyetli şekliyle yeni bir anlamlandırmadır ve umarız tez elden de kaybolacak başarısız bir girişimdir.

Orucun olgunlaştırdığı ruhlarla yücelen, orucun verdiği sıhhate şükrünü sadakalarıyla yapan Müslümanların, Ramazan’a önemini yükleyen Kur’an’a sarılmış halde, yeni bir başlangıca, taze bir dünyaya adım atışıdır, Bayram.

Büyük savaşı kazananların, kendini yenenlerin hak ettiği bir bayramdır bu.

Orucunuz makbul oruç, Bayramınız kutlu Bayram olsun.

Ülkemiz, eviniz ve gönlünüz bayram yeri olsun.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.7Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217931

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?