Arslan Amasya’da Aliya’nın Osmanlı Düşüncesini Anlattı

Arslan Amasya’da Aliya’nın Osmanlı Düşüncesini Anlattı

“Aliya İzzetbegoviç’i Anma Projesi Etkinlikleri kapsamında, Amasya Üniversitesi Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kongre ve Kültür Merkezinde Fotoğraf Sergisi ve Aliya Bir Medeniyetin Yeniden İnşası” konulu bir panel gerçekleşti.

Programa, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, il protokolü, akademik-idari personel ile öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program; ‘Aliya, Bir Medeniyetin Yeniden İnşaası” konulu sinevizyon gösterisinin ardından Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Başer’in konuşması ile devam etti.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Bosna Hersek Devleti büyük bir medeniyetin bugünkü tezahürleridir. Geniş bir coğrafya üzerine kurulmuş, binlerce yıllık Türk İslam medeniyetinin bugünkü tarihe yansımalarıdır. Bu medeniyetin taşıyıcısı olarak, bu medeniyetin temsilcisi olarak balkanların bilgesi, bilge kralı Aliya İzzetbegoviç’in eserlerinin çok iyi okunup anlaşılması gerektiğini düşünüyorum. Bosna-Hersek’in kurucu lideri, ilk Cumhurbaşkanı, Bilge Lider Aliya Izzetbegoviç’i burada rahmet ve minnetle yâd ediyorum.” dedi.

Moderatörlüğünü Amasya Üniversitesi’nden Öğr. Gör. İsa Çolaker’in yaptığı panele ise Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TEPAV Ortadoğu ve Orta Asya Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Hilmi Demir ve Ayizi Dergisi Yayın Kurulu Başkanı ve Anayasa Mahkemesi Basın Müşaviri Dr. Osman Arslan panelist olarak katıldı. Arslan’ın Aliya İzzetbegoviç’in Osmanlı düşüncesinin ve Bosna’nın Osmanlı için taşıdığı anlamı anlattığı konuşmasından sonra Panelde; yakın tarihin en önemli şahsiyetlerinden biri olan Aliya İzzetbegoviç’in siyasi önderliğinin yanı sıra çok yönlü kişiliği, düşünce dünyası, yaşadıkları ve verdiği mücadeleler konuşuldu. Program kapsamında ayrıca Dr. Osman Arslan’ın yazmış olduğu ‘Bilge Aliya’ kitabı, katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı. Arslan kitaplarını imzaladı.

https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/edirne/aliya-izzetbegovic-bir-medeniyetin-yeniden-insasi-etkinligi-ile-anildi-1727743

https://www.amasya.edu.tr/aliya-izzetbegovic-bir-medeniyetin-yeniden-insasi-programi-ile-anildi

 

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.4Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.2Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1203105

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?