Arslan Fransa Ruan’da Konuştu: “Çanakkale Ruhu Bizi Büyütecektir!”

FRANSA RUAN’DA KONUŞAN ARSLAN: “ÇANAKKALE RUHU BİZİ BÜYÜTECEKTİR!”

Arslan 01.04.2012 tarihinde Fransa’nın Ruan Kenti’nde yaşayan Türk toplumuna hitap etti. Ruan’ın en büyük salonu olan Kültür merkezinde gerçekleşen toplantıya yoğun ilgi vardı. Salonun ayakta izleyen gurbetçilerimizle de dolduğu konferans Ruan Türk Kültür Derneği tarafından organize edildi. Sen Nehri kıyısında bulunan salonda gerçekleşen ve ikibuçuk saati bulan konferansın büyük bir heyecanla geçmesi, vatandaşlarımızdaki ilgi ve heyecanın anadoludaki kadar taze durduğunu da  gösteriyordu. Toplantıya katılan Türkler arasında Fransız toplumunda saygın konumlar edinmiş şahsiyetlerin de olması dikkat çekiyordu.

Ruan Din görevlisi ve öğretmeninin desteği ile hazırlanan program saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladıktan sonra Türk çocuklarının okuduğu şiir ve türkülerle devam etti. Ardından Arslan’ın Çanakkale Marşı olan şiirinin tamamı iki çocuğumuz tarafından seslendirildikten sonra konferansa davet edilen Arslan konuşmasında Çanakkale Savaşı’nın, Türkiye’yi doğurmasının; bir babanın intihar savaşı verirken oğlunu kurtarmasına benzediğini anlattı. Osmanlı’nın tüm coğrafyasının Çanakkale’ye gönüllü geldiğini anlatan Arslan işte o topraklar, Osmanlı coğrafyasında yaşayan halklar Türkiye cumhuriyetinin baba dostlarıdır, yadigarıdır, dedi. Arslan Çanakkale’nin, Bedir’deki durum neyse, Kılıç Arslan ve Selahaddin Eyyubi döneminde, Fatih döneminde durum neyse aynen durduğunun ifadesi olduğunu anlattı. Halen Çanakkale’nin bu anlamı aynen durmaktadır. Ve Türkiye’nin önünde yeni bşir Çanakkale gündemi vardır diyen Arslan, şehitlerimizi sıradan faniler olmaktan ölümsüz devlere çeviren ruhu giyinmek zorunda olduğumuzu anlattı. Çanakkale savaşlarını aşamaları ile ve mücadele sahneleriyle aktaran Arslan, milletimizin ideale ihtiyacı olduğunu, idealler peşinde büyünebileceğini anlattı.

Arslan’a konuşmasının sonunda Dernek tarafından bir plaket de verildi. Sahneden inişinde Arslan’ı bekleyen bir başka sürpriz de Ankara’da kültürel çalışmalarda ağabeylik yaptığı bir gencin, Paris’te Zaman Gazetesini hazırlayanlardan birisi olarak karşılaması oldu. Toplantıyı gazeteci olarak izlemeye gelenlerden birisi de oydu.

Arslan Fransa’dan sonra Belçika ve Lüksemburg gezileri gerçekleştirdi. Tarihi ve turistik bölgelerde incelemelerde bulunan Arslan ve eşine bu yolculukta Fransa’da yaşayan Bünyamin Özdemir dostları da eşlik etti. Belçika’da Türk Derneği ve Camiini de ziyaret eden Arslan vatandaşlarımızla sohbetlerde bulundu.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.6Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217304

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?