ARSLAN SÖYLEŞİ’DE KONUŞTU: GELENEĞİ ÇAĞA TAŞIYAN BİR EDEBİ DENEME

ARSLAN SÖYLEŞİ’DE KONUŞTU: GELENEĞİ ÇAĞA TAŞIYAN BİR EDEBİ DENEME

Dr. Osman ARSLAN 23 Şubat 2019 Cumartesi günü Ankara Ticaret Odası Congresium’da imza günü ve söyleşi gerçekleştirdi.

Şöyleşide Yade Yayınlarından çıkan “Bir Yürek Yürüyüşü” adlı kitabı üzerine konuşan ve kitaptan yer yer pasajlar okuyan Arslan kitabına ilişkin özetle şu mesajları paylaştı:

“Türk edebiyatı ve fikir dünyası bir sel gibi gelen Batı akımlarının kontrolüne gireli çok oldu. Kendi geleneklerimiz ise kayboldu. Kaybolan edebi geleneklerimizden birisi UNESCO’nun somut olmayan kültür varlıkları arasına bu yıl kabul ettiği Dede Korkut mirasımızdır. Sorunları çözen bir bilge dede imajı masallarımızın, hikayelerimizin Dede Korkut’tan bu yana bin yıldır yaşayan ana teması olmuştur. Öte yandan bir başka geleneğimiz de “kelam-ı kibar” mirasımızdı. Özlü deyişlerle hayat dersleri veren bilgelik sözleri. Bunları kaybettik. Canlandırmak ise, medeniyetimizin dirilişinin işçiliğini yapan yazar ve sanatçılara düşen bir ödevdir.  Kültür dünyamızın benimsediği bir batı edebi türü ise deneme türüdür.

İşte “Bir Yürek Yürüyüşü” Dede Korkut bilgeliğini ve kelam-ı kibar geleneğini deneme-öykü formuna yedirerek geleneğimizi, çağımızda yeni bir edebi üslupla ortaya çıkartma çabasıdır. Bu yönüyle Türk medeniyetinin yeni uyanışına bir edebi katkıdır. Yeni medeniyetin işçiliğidir.

Günümüz sanat ve edebiyat adamının eskisi gibi eleştirel olmanın ötesine geçerek bu türe örnekler veren çabalarla ürünler verme ödevi vardır. Elbette mimaride, şiirde, romanda böylesi örnekler doğmaya başlamıştır. Bir Yürek Yürüyüşü de edebiyatta bu anlamda yeni bir tarz açma girişimidir. Kabul göreceğine inancım tamdır; çünkü kökü kültürümüzden beslenmektedir.”

Bir saat süren söyleşiden sonra Arslan katılımcılara kitaplarını imzaladı. Daha sonra imza günü, Yade Kitap Standında devam etti.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.6Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217404

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?