“KUĞU’NUN SON ÖTÜŞÜ”

“KUĞU’NUN SON ÖTÜŞÜ”

Çanakkale Zaferinin Yüzüncü yılı münasebetiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen programda Osman ARSLAN “Bir Milletin kader Anı: Çanakkale 1915” başlıklı bir konferans verdi. 10 Mart 2015 tarihinde Bakanlık Merkez Binasında bulunan Reşat Moralı Konferans Salonu’nda saat 10.00’da başlayan program iki saat sürdü.

Sunuculuğunu Mehmet Uçucu’nun yaptığı programa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mehmet selim BAĞLI, Genel Müdür ve Daire Başkanları yanında çok sayıda kurum personeli katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Strateji geliştirme Başkan Vekili Mustafa DİNÇ konuşmasında özetle şunları ifade etti:

“Çanakkale, zafer mutluluğunu yeterince yaşayamayacak kadar çok şehit verdiğimiz bir cephedir. Bu nedenle 18 Mart haftası ‘Şehitler Haftası’ olarak da kutlanmaktadır.  Şehitlerimizi minnetle anarken 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferini ve Şehitler Haftası’nı da yürekten kutluyorum.

Bir olay düşünün ki üzerinden bir asır geçmiş ama zaman geçtikçe önemi daha da artmış. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada anma organizasyonları yapılıyor. Çanakkale’den anılar paylaşılıyor, sergiler, konferanslar, törenler düzenleniyor. Filmler çekiliyor, romanlar yazılıyor.

Çanakkale’yi bu kadar unutulmaz kılan şey neydi? Sanırız buna Çanakkale’de olup bitenlere tanık olmuş bir kaç ismin söyledikleri ile en güzel cevabı verebiliriz:

İngiliz orduları Komutanı Hamilton tarafından savaş sürerken günlüğüne yazılmış şu notlar anlamlıdır:

 “…Evet, insan ruhunu yenmek mümkün olmuyor. Dünyada hiçbir ordu bu kadar sürekli ayakta kalamaz. Çok mükemmel komuta edilen ve cesaretle dövüşen Türk ordusuna karşı savaşıyoruz.” “

Çanakkale Marşı klibinin izlenmesi ile devam eden programda sunumunu yapmak üzere ARSLAN sahneye davet edildi. Bir buçuk saat süren konferans boyunca slaytlar eşliğinde Çanakkale Zaferini canlandıran tabloları aktaran ARSLAN savaşın büyük etkisi ve bugüne verdiği mesajlar üzerinde durdu. Konuşmasında ARSLAN kısaca şu mesajları verdi:

“Çanakkale için Batılılar ‘Kuğu’nun Son Ötüşü’ derler. Kuşlar arasında en zarif, en uzun yaşayan ve en büyük kuş olan Kuğu gibidir devletler arasında en büyük, en eski ve en ihtişamlı duran Osmanlı Devleti; ve tabiatta duyulabilecek en güzel ses Kuğunun ölüm anında çıkarttığı sestir, Osmanlı da işte ölürken son nefesinde bu muhteşem sesle Çanakkale’den tarihe iz bırakmıştır.

Çanakkale İngiltere öncülüğünde itilaf kuvvetlerinin Şark meselesi olarak gördükleri Hasta Adam’ı yatağında bastıkları, Boğazına sarılıp tarihe gömmek üzere geldikleri insanlık tarihinin gördüğü en büyük gücü karşımızda bulduğumuz bir savaştır. Tarihin ilk birleşik harekatı Çanakkale’de yaşanmıştır. Çanakkale savaşları aslında Birinci Dünya Savaşı’nın bir cephesidir. Fakat bu savaşın asıl sebebi nedir? Pamuk, endüstrinin can damarı olunca Hindistan’ı ele geçiren endüstrileşmenin öncüsü İngiltere’dir. Hindistan’a ulaşabilmek için Süveyş kanalını zorlayan ve Mısır’ı kontrol altına alan İngiltere’dir. Demir-Çelik önem kazandığında Hindistan’la birlikte Çin’de de nüfuz arayan ve önemli rezervi olan Rusya ile müttefik olan da bu endüstriye de sahip olan İngiltere’dir. Ve nihayet 1860 sonrası sanayide enerji olarak kullanımda petrol öne çıkınca petrol rezervi dünyanın üçte ikisinden fazla olan Osmanlı Devleti’ne yönelen yine İngiltere’dir. Şimdi enerji kaynağı yine değişti. ABD’nin hedefini iyi okuma zamanıdır. Bu rezervin adresi Anadolu’dur. Ve hedef Türkiye’dir. 100 yıl sonra ABD, refiki İngiltere’nin yaptığının aynısını yapmaktadır. Birinci Dünya savaşının amacı aslında değişen enerji kaynaklarının, yani petrolün önem kazanması üzerine bu enerji kaynaklarını elde etmek isteyen İngiliz emperyalizmi ve onun paydaşlarının harekete geçmesinden ibarettir. Diğer Osmanlı cepheleri gibi Çanakkale’nin sebebi bundan ibarettir aslında. Mehmetçiğin tüm dünyayı kendisine hayran bırakan can feda kahramanlığı ile toprakları vatan yapan destanlardan birisini daha yazarak tattığımız özgürlüğü bize sunmuştur.”

Duygulu anlar yaşanan ve zaman zaman alkışlarla kesilen ARSLAN’ın konuşmasından sonra Mehmet Akif ERSOY tarafından kaleme alınan Çanakkale Şehitlerine şiirinin klibinin izlenmesi ile program son buldu.

 

 

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.8Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.5Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1245992

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?