Arslan Fransa-Dreux’da Konuştu: “Çanakkale Bir Muhasebe Fırsatıdır”

FRANSA DREUX’DE KONUŞAN ARSLAN:

ÇANAKKALE MİLLETÇE YAPACAĞIMIZ BİR MUHASEBE FIRSATIDIR!”

Arslan, Türk Derneklerinin davetlisi olarak Fransa’da konferanslar verdi. Paris’in kuzeyinde kalan Normandiya Bölgesinde gerçekleşen konferanslarında Arslan gurbetteki Türkiye ile buluştu. Eşi Fadime Arslan ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, Fadime Arslan’ın Eureux Kentinde Türk kültür Merkezi’nde bayanlarla yaptığı toplantının ardından konferans çalışmalarının ilki Dreux kentinde gerçekleşti.

İlginin çokluğu ve salonun yetersiz kalacağı düşüncesi ile iki seansta gerçekleşen toplantılarda ilk konferans bayanlara saat 14.30’da ikinci konferans ise erkeklere saat 19.30’da olacak şekilde gerçekleşti.

31.03.2012 tarihinde gerçekleşen program öncesinde Dreux’de bulunan Türk kültür merkezi, camii ve kahvesi ziyaret edildi. Dernek başkanı, yöneticileri  ve DİTİB görevlisi ile birlikte gerçekleştirilen  ziyaretlerin ardından konferanslara geçildi.

Arslan Dreux konferanslarında Çanakkale Zaferinin, milletimizin manevi açıdan besleneceği bir şahika kaynak olması yanında maddeten de bu varoluş savaşının yıl dönümlerinin bir milli muhasebe ve mukayese fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Çanakkale’nin bize kimlik ve yön veren bir değeri olduğunu anlatan Arslan savaş içinde bile insanlığını koruyabilen bir ahlakı milletimizin kaybetmemesi gerektiğini anlattı. O gün bizi öldürmeye gelenler bizde dirildi, diyen Arslan, şimdi bize soykırım suçlamasında bulunanların yönettiği bu topraklarda yaşayan sizler de dedelerinizin Çanakkale’de yaptığı gibi, insanlığınız ve ahlakınızla, çalışkanlığınızla onları sözlerinden, iddialarından utandıracak bir cevap vermelisiniz. Şehitlerimizin torunlarına yakışan budur, mesajını verdi. Çanakkale’den anlattığı örnek tablolarla desteklediği konuşmasında gurbetçi vatandaşlarımızla duygulu anlar yaşandı. Uzun alkışlarla son bulan konferansların ardından, sohbetlerle devam eden program canlı bir Türkiye’nin Avrupa’da da yaşadığını gösteriyordu.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.7Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217894

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?