Arslan Fransa’da Konuştu: “Mehmetçiğe Saldırmak Bir İnsanlık Suçudur”

Arslan Fransa’da Konuştu: “Mehmetçiğe Saldırmak Bir İnsanlık Suçudur”

Fransız Büyükelçiliği Eğitim Ateşeliği Koordinasyonu’nda Evreux Türk-Fransız Dostluk Derneği Davetlisi olarak Fransa’ya davet edilen Arslan Ruan, Evreux ve Paris’te çeşitli ziyaret ve toplantılar gerçekleştirdi. Sarkozy’nin Türkiye ile yaşadığı gerginliklerin ve Fransa’nın Libya’yı bombalamasına Türkiye olarak gösterilen tepkilerin gölgesinde gerçekleşen toplantılar Fransa Türk toplumunun milli ve manevi değerlerini, kendi kimlik ve karakterini de ortaya koymasını sağladı.

Fransa’da yaşayan Türklerin katıldığı çeşitli toplantılarda konuşma yapan Arslan değerlerini kaybedenlerin kendilerinin de yok olduğunu anlattı.19 Mart günü saat 14’te Türk Camii’ nde cemaate hitap eden Arslan özetle şunları dile getirdi: “Bir yangın çıksa evimizde ilkin neyi kurtarırız? Çocuklarımızı değil mi? Çocuklar yanarken en muhteris kişi bile mala sarılmaz. Çocuğuna sarılır. İşte bir yangının içindeyiz. İnancımız, değerlerimiz, kimliğimiz çocuklarımız demektir. Birbirimize sahiplenmek demek bu yangından çocuklarımızı kurtarmayı seçmek demektir. Fransa’da bir avuç Türk bugün varsınız, birsiniz ve güçlüsünüz. Çünkü sizin inancınız değerleriniz güçlüdür. Allah size bir şeyi emrediyor: Dosdoğru yolda ilerleyin. Daha önce yoldan çıkan toplulukların örneklerini anlatarak ibretler veriyor. O hatalara düşmeyin diye.”

Arslan’ın Çanakkale Konferansı ise 20 Mart 2011 günü Sain Jall Janne Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Paris, Ruan ve Evreux’da yaşayan çok sayıda gurbetçi ilgi gösterdi. Türklerin birlik ve beraberliğini, Fransa’daki Türkiye varlığının ispat-ı vücudu gibi idi toplantı. Toplantının sunumunu bölge Türk Kültürü öğretmeni Hamit Gürsoy gerçekleştirdi. Dernek Başkanı Gazi Çakmak’ın açılış konuşması sonrasında Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiiri ve sözleri Osman Arslan’a ait olan “90. Yıl Çanakkale Marşı” seslendirildi. Ardından konuşmaya davet edilen Arslan’ın Fransa’ya Türkiye’den getirdiği selamlar büyük alkış alarak karşılık buldu. Türkiye özlemi ve sevgisinin gönüllerden taştığı toplantıda Arslan “Çanakkale Savaşı”nı duygulu sahnelerle anlattı. Konferansı üç buçuk saat süren Arslan’ın konuşması heyecan ve gözyaşları ile izlendi. Konuşmasında Çanakkale Zaferi’nin bugünkü dünya’yı kurmaktaki önemli rolünü de vurgulayan Arslan, Fransa’nın Libya harekatını da Çanakkale’de gösterilen Sevr’de yaşanan emperyalist emellerin son bulmadığının bugünkü adımları olarak yorumladı. Yeni Çanakkale’lerin eğer biz yeniden “Hasta Adam” olursak kapımıza dayanacağını belirterek Türkiye’nin güçlenmek ve büyük devlet olmak kaderidir, mahkumiyetidir, dedi. Konuşmasını Fransız General Guro’nun sözleriyle bitirdi: “Biz Çanakkale’ye hiç gelmemeliydik. Mehmetçik öyle kahraman ve öyle merhametliydi ki yaşadıklarım ve gördüklerimin ardında şunu diyebilirim: Mehmetçiğe saldırmak bir insanlık suçudur.”

Toplantı coşkulu alkışlarla son bulurken Arslan’a günün anısına bir plaket takdim edildi.  Çok sayıda gurbetçiyle fotoğraf çektiren Arslan uzun süre salonda kalarak kitaplarını imzaladı.

Benzer programların tekrarlanması temennileri ile Arslan’ın Fransa programı son buldu.

DRAM VE ÜTOPYA ANLAYIŞI ÜZERİNDEN BİR ALİYA OKUMASI

  • 1.1Bin Görüntülenme Sayısı

ARSLAN’DAN ÇANAKKALE KONFERANSLARI

  • 1.1Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217416

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?