Arslan Osmancık 1. Kızılırmak Şiir Şölenine katıldı

Gönül Dostlarından Şiir Ziyafeti

Osmancık Belediyesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi işbirliğiyle Şiir Şöleni düzenledi. Türkiye’nin önemli şairlerinin katıldığı ve ilk kez gerçekleştirilen 1’inci Kızılırmak Şiir Şöleni yoğun ilgi gördü.

Osmancık Belediyesi, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şubesi işbirliğiyle  düzenlenen 1’inci Kızılırmak Şiir Şöleni geçtiğimiz cumartesi akşamı Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 img_7865

GÖNÜL DOSTLARI OSMANCIK’I GEZDİ

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden şiir şöleni için gelen 12 şair, program öncesinde Osmancık’ı gezdi. Koyunbaba Köprüsü, Tarihi Kandiber Kalesi, Koyunbaba Türbesi, İmaret ve Akşemsettin Camilerini gezen şairler, ilçeyi beğendiklerini belirttiler.

Şiir Şölenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, Dodurga Belediye Başkanı Bekir Kılıç, Hacıhamza Belediye Başkanı Hayati Bahçevan, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Çorum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mustafa Ercan, İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Levent Öztürk, İl Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Ayhan Yürüyen, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İlçe Emniyet Müdürü Murat Nebioğlu, İbrahim Lek, Yönetmen Kamil Koç, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Osmancık Şube Başkanı Kazım Sekili, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Yoğun ilgi gören şiir şöleninde geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Türkiye’nin şiir dünyasındaki önemli isimlerinden Abdurrahim Karakoç da anıldı.

Vatandaşların programın gerçekleştirildiği kültür merkezini doldurduğu şiir şöleninin sunuculuğunu Muhterem Şahin yaptı. Şiir dünyasının önemli isimlerinin bir araya getirildiği şölende Bestami Yazgan, Vahap Akbaş, Ahmet Efe, Mustafa Özçelik, Yusuf Dursun, Lütfü Şehsuvaroğlu, Mehmet Aycı, Cevat Akkanat, Kenan Yaşar, Osman Arslan,  Ahmet Doğru Osmancık halkına şiir ziyafeti sundu.

 

“ŞİİR ŞÖLENLERİ GELENEKSEL HALE GELECEK”

Şiir şöleninde bir konuşma yapan ve düzenlenen programın ilk kez gerçekleştirildiğini ve Kızılırmak Şiir Şöleni’nin geleneksel hale getirileceğini kaydeden Belediye Başkanı Bekir Yazıcı, “Marifet iltifata tabidir. Biz birinci Kızılırmak Şiir Şöleni dedik. Sizler ilgi gösterdikçe biz ikincisini, üçüncüsünü, dördüncüsünü, yüzüncüsünü yapacağız ve yapılacak. Türkiye’nin dört bir yanından gelen gönül insanı şairlerimize hoş geldiniz diyorum. Şairlerimizden birisi olan Bahaettin Karakoç gelemedi. Halkın duygularını, hislerini bazen taşlayarak, hicvederek ve överek dile getiren Abdurrahim Karakoç’un vefatı nedeniyle gelemedi. Bahaettin Karakoç şair ağabeyimize ve Türk milletine başsağlığı diliyorum. Sizin dertlerinizi, dile getiremeyeceğiniz duyguları gönlünde harmanlayarak dile getirdi.” dedi.

Yaklaşık 2,5 saat süren program boyunca şiir dostlarına ziyafet sunan şairlere Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, Belediye Başkanı Bekir Yazıcı ve protokol üyeleri tarafından plaket takdim edildi.

Şölen sonunda davetlilere Osmancık Belediyesi tarafından bastırılan şiir programına katılan şairlerin şiirlerinin yer aldığı Güneşe Akan Nehir isimli kitap dağıtıldı. Program Kızılırmak kenarında şairlerin dizelerinin yazılı olduğu fenerlerin gökyüzüne bırakılması ve imza töreni ile sona erdi.

img_7871

Şiir Şölenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Bakanlığı Genel Müdürü Ömer Bozoğlu ve protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

img_7881

Belediye Başkanımız Bekir Yazıcı, şiir şölenlerinin geleneksel hale getirileceğini belirtti.

img_7901

Şiir Şöleni yoğun ilgi gördü.

img_7974

Şair Bestami Yazgan, saheneye çıkan çocuklar için şiir okudu.

Osman Arslan’ın da şair olarak katıldığı Osmancık 1. Kızılırmak Şiir Şöleni haberi şuradan alıntılandı:

http://www.osmancik.bel.tr/?Syf=18&Hbr=358985&/G%C3%B6n%C3%BCl-Dostlar%C4%B1ndan-%C5%9Eiir-Ziyafeti

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.7Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.3Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1217881

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?