ARSLAN’DAN YENİ KİTAP: DİNİ AŞIRILIKLAR VE SELEFİ AKIM

ARSLAN’DAN YENİ KİTAP: DİNİ AŞIRILIKLAR VE SELEFİ AKIM

Osman ARSLAN’ın yeni kitabı Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Yayınları Kültür Serisi arasında yayımlandı. “Anadolu’nun hayat Müdafaasında gerçek cephe: Dini Aşırılıklar ve Selef Akım” adlı kitap, Arslan’ın daha önce yayımlanan makalesinin kitaplaştırılması yönündeki talepler değerlendirilerek Vakıf Yönetimi tarafından gerçekleştirildi. Konuyu sade bir dille ele alan kitapta dini aşırılıklara İslami bir yaklaşımla eleştiriler getirilmekte, Selefi Akım kendi kültürel kodları ve tarihsel deneyimi eşliğinde tanıtılarak tehlikeli yönleri işaretlenmektedir.

Parasız olarak dağıtılan kitaba bir kültür hizmeti olarak yaklaşan Vakfın Genel Merkezi’nden eserin temin edilmesinin mümkün olduğu belirtilmektedir. “Anadolu’nun Hayat Müdafaasında Gerçek cephe: Dini Aşırılıklar ve Selefi Akım” başlıklı bu eseri, Arslan’ın 34. kitabı olarak yayımlandı.

Kitabın içeriğine ilişkin arka kapakta yer alan metin şu şekildedir:

“Yüce Yaratıcı, “…Dininiz konusunda aşırı gitmeyin…” (Nisa 171, Maide 77) “Şüphesiz Allah, haddi aşanları (aşırı gidenleri) sevmez.” (Maide 87) diyerek ‘orta yol’a davet etse de (Bakara 143), çoğu yerde adeta “Siz, Allah’a dininizi mi öğreteceksiniz?”(Hucurat 16) denecek düzeyde aşırılıklar dini hayatımızı sarmış durumdadır.

‘Zorbalığı’ yol edinenlerden ‘hurafeciliğe’ kapılanlara; ‘cemaatçilik’ yaparken haddi aşanlardan ‘mezhepçilik’ yolunda sınırları aşanlara; ‘itikatta ve amelde’ maksadı çok aşan inanış ve uygulamalardan ‘etiketçilik’ ve ‘tekfirciliğe’ uzanan önyargılara teslim olanlara; ‘Kuran’cılık’ ya da ‘hadisçilik’ adı altında aşırı uçlara savrulanlardan ‘mistisizm’ veya ‘radikalizm’ içinde ölçüleri kaybedenlere kadar çok yönlü uçlara savrulan dini hayatımız bir ‘kimlik buhranı’na girmiş izlenimi vermektedir.

Bu kafa karışıklığından yararlanarak etkinlik kazanan ‘Selefi akım’ da içimize taşıdığı aşırılıklarla genelde ‘İslam dini’, özelde ‘Anadolu Müslümanları’ için ciddi bir ‘tehdit’ halini almış durumdadır. ‘Selefi aşırılığın’ dini hayatımıza yaptığı ‘bozucu etki’ yanında, birlik ve kardeşliğimizi de bozacak bir zihniyetle ‘düşmanca emellere hizmet ettiği’ görülmektedir.

Elinizdeki kitap, ‘sade ve samimi bir dini hayat’ çağrısı yanında ‘Anadolu’da milletin hayat müdafaası’ için elzem olan, başta ‘Selefî akım’ olmak üzere tüm bu ‘aşırılıklara karşı farkındalık ve duyarlılık uyandırmak’ amacıyla hazırlanmıştır.”

Vakıf Yönetimi, kitaba Anadolu’dan özellikle din görevlilerinin ilgi gösterdiğini, bunun mutluluk verici olduğunu beyan etmektedir.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.8Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.5Bin Görüntülenme Sayısı

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1245934

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?