Berat Yeni Bir Başlangıçtır

Berat Yeni Bir Başlangıçtır

Beraet gecesi, yani beri olma, uzaklaşma, kurtulma gecesi… Nelerden uzaklaşma? Hem günahlardan, hem cezalardan. Yani hem tevbe edip günahlardan kurtulma, hem de bu günahların cezasından temizlenme… temizlenme sonrası bu temizliği yaşatacak sürdürülebilir bir manevi yüceliş programına başlamak…

Şu silsileye bakınız:

BEŞ MERHALE

Önce Mevlid kandili ile vahyi getiren örnek insana odaklandı Müslümanlar. Onun örneği üzerinden pek uzak olduğumuz yüceliklerin mümkünlüğünü idrak ettik. Onun dünyayı okşayan elleri başımızda gibi hissettik. Yumşadı kalplerimiz. Sevdik, sevgimizi hatırladık.

Sonra Regaib kandili gelip ‘istikametimizi’ sordu bize. Doğru yolda mıyız, neye öncelik veriyoruz hayatımızda, rağbetimiz neyedir, diye düşündük bu sayede. Önceliğimizin ne olması gerektiği konusunda, dünyanın geçiciliğini, insanı insan yapan şeyin inancı, değerleri ve bunları hayata geçirmesi olduğunu, Hakk’a bağlanmanın önemini idrak ettik. Böylece önceliğimiz belirlenmiş oldu. Aklen ikna olduk.

Ardından Miraç kandili bize tespit ettiğimiz öncelik; yani maneviyat yolunda hangi ufukların olduğunu aklımızı zorlarcasına anlattı. Maneviyat gayretinde imanımızı perçinleyen çağrılar yaptı. Rabb’e yöneliş ve yüceliş çağrısı yaptı. İnancımız perçinlendi ve kabardı.

Ve ardından şimdi de Berat kandili ile, bütün bu hikmet galerisi zamanları gezdikten sonra yeni bir teklif geldi önümüze: Bakınız, Ramazan Ayı geliyor. Eğer hazırsanız; şimdi, bu gece gelin tevbe edin ve af garantisi ile temizlenin. Ramazan’a tertemiz girme fırsatını değerlendirin. Ramazan Ayı’nda anlamını bittamam yaşadığınız bir oruçla birlikte yücelin, yücelin, yücelin.

SİZİ BEKLEYEN GECE

Orada sizi bir gece daha bekliyor. Yücelişinizi karşılayacak bir gece. O gece yeryüzünün sonsuz bir devamlılıkla inip duran meleklerle adeta dünyanın meleklere kestiği, rahmetin dünyayı sardığı bir gecedir. Kadir Gecesidir. Yani kıymet gecesi. Diğer ifade ile bu yükselen kalitenin devamlılığı için son bir mesaj o gün verilecektir.

O güne hazırlanın. Şimdi arının ve manevi, ahlaki yolculuğa başlayın. Bugün, Berat günü; Mevlit, Regaip ve Miraçta beliren niyet ve kararlılığın planlamaya dökülmesi ve pratiğe geçirilmesinin başlangıç günüdür.

Tüm Müslümanlar ve bundan yararlanmak isteyenler için hayırlı olsun.

Berat gecesini, kandil ilan ederek ilk defa dini programlar başlatan Osmanlı padişahı II. Selim’i de bu vesile ile rahmetle anıyoruz.

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.4Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.2Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1203103

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?