Gelibolu’ya Sinsi Tuzak!…

GELİBOLU YARIMADASI TARİHİ MİLLİ PARKI ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR DURSUN!

ANAFARTALAR SAHİL YOLU TAMAMLANSIN

     Beş yıl önce yapım çalışmaları Avustralya ve İngiltere devletlerinin verdiği nota ile durdurulan Anafartalar Sahil Yolu’nun tamalanması için girişim ve önerilerde bulunduk.

    İşgal kuvvetlerinin Anzak Koyu adını verdiği bizimse Arıburnu dediğimiz bölgede yapılan geliştirme çalışmaları uluslararası notalara konu olarak Türk basınının ‘önde'(!) gelen gazetelerinin abartılı destekleri ile o’na ram olan Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından 2005 yılında durdurulmuştu.

    O günden bu yana çalışma yapılamayan bölgede uzun sahil boyunca yollar bozulmuş, onarılamamıştı. Heyelan ve erozyon sahil boyu etkili olduğundan coğrafi yapı deforme olmuş, tedbir alınamamıştı.

   Anafartalar sahil Yolu’ndaki çevre ve kültür erimesi karşısında Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün girişimleri Çanakale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na takılmış, izin verilmediği için çalışmalar yapılamamış, Avustralya ve İngiltere’nin ekmeğine yağ sürülmüştü.

     İlginçtir, Kültür Bakanlığı ve bu Bakanlığa bağlı aynı kurul Gerçek Şehitlikler Projesine de, yabancıların gizli depolarının açılarak incelenmesine de karşı idi. Aynı İngiliz ve Avustralyalılar gibi. Üstelik Yarımada’nın yedi devletle birlikte ve Unesco’nun Uluslararası Kültürel Varlıklar statüsüne sokularak yönetilmesine yandaştı. Aynı İngilizler ve Avustralyalılar gibi. Aynı İngilizler ve Avustralyalılar da ısrarla bir amaç için uğraşıyorlar şimdi: Gelibolu Yarımadası Çevre Bakanlığından alınsın, Kültür Bakanlığı’na bağlansın!

     Yarımada’nın hangi Bakanlığa bağlanacağı niçin bu kadar önemlidir acaba İngiltere ve Avustralya için?

    Peki bu soruyu sorup, yabancıların bizim bir Genel Müdürlüğümüzün konusu ile uğraşmalarının iç işlerimize müdahale anlamına gelmesinden rahatsız olması gereken Sayın Çevre bakanımız Veysel Eroğlu, sayın Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay ve Sayın Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan niçin milli tavırda birleşmek yerinen İngiltere ve Avustralya’nın dileklerini yerine getirmek için yarışıyorlar?

     Kültür Bakanlığı hangi ülkenin Bakanlığıdır da yıllardır İngiltere bu denli seviyor ve İngiltere’yi sürekli sevindiriyor?

     Çevre Bakanlığı Hangi ülkenin Bakanlığıdır ki Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı üvey evlat muamelesi yapıyor?!

     Kültür Bakanlığı’nın 300 kadar kazısı ve alan araştırması var. Bunların 295’i Anadolu’daki Türklük öncesi uygarlık araştırmalarından oluşuyor. Araştırılsın elbette. Ama Selçuklu ve Osmanlı dönemi bu kadar ihmal edilmesin! İngiltere ve Yunanistan’a bu kadar çalışacağına biraz da Türk Milletine çalışsın. isminin başındaki Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin hakkını versin!

    Gelibolu Yarımadası’ndaki; Türk halkının yüreğini serinletecek her adıma karşı duran, İngiltere ve Avustralya ile  ortak yaklaşım sergileyen Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarına ve uzmanlarına kim’liklerini hatırlatacak bir ihtar, bu ısrar sürerse milletçe verilecektir!

     Anafartalar sahil Yolu da kimsenin yararına olmamasına rağmen sırf yabancı devletlerin Gelibolu Yarımadası Tarihi MilliParkı’ndaki güç gösterilerinin sembolü olarak orada sahipsiz bırakılmıştır! çalışmalar durdurulmuş, Türk Devleti’nin acziyeti suratına çarpılmıştır. Bir utanç yoluna çevrilmiştir.

     Bu gaflete artık bir son verilmelidir!

     Anafartalar sahil Yolu yapılsın, şehitler diyarındaki heyelan ve erozyon önlensin!

     Kültür Bakanlığı ilgilileri Frigyalıların değil Türklerin torunu olduğunun farkına varsın! Truva Atı olmasın!

      İngiltere’nin değil, şehitlerin sesi duyulsun! 

      Kimse Çanakkale Şehitleri’nin emanetine el sürmeye kalkışmasın!

      Onlar ölmediler, buradalar!…

ROMANLARDA TEHCİRİN YOLCULUĞU

  • 1.8Bin Görüntülenme Sayısı

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar

  • 1.5Bin Görüntülenme Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımda
Hakkımda
Merhaba. Bu sayfalarda birlikte olmaktan son derece mutluyum. Hoş geldiniz. Hayat yolundayız. Her birimiz ayrı bir mecradan, farklı bir maceradan geliyoruz...

Site Toplam Ziyaretçi: 1246090

Son Yüklenenler

Paylaşımlarımdan Haberdar Olmak İster misiniz?